Možno si ho často ani nevšímame, ignorujeme jeho prítomnosť a vôbec si neuvedomujeme, ako nám každý deň veľmi pomáha. Hovoríme, samozrejme, o nábytku v našich domácnostiach prípadne v práci. Stoly, stoličky, skrine, gauče… Nábytok sa vyvíjal tisíce rokov a dospel až do dnešnej modernej podoby, kedy vďaka nemu môžeme pohodlnejšie sledovať Netflix, príjemnejšie variť nedeľný obed a s ešte väčšou chuťou ho aj zjesť. Áno, je to neuveriteľné, ale s kvalitným nábytkom sa nám žije lepšie.

Pozrime sa teda na niekoľko zaujímavostí o nábytku, o ktorých ste (pravdepodobne) ešte nepočuli. Možno si tak viac začneme všímať jeho kvalitu a význam. 

  • Modernú kancelársku stoličku vymyslel Charles Darwin

V roku 1800 sa slávny britský prírodovedec rozhodol, že už viac nechce plytvať svoj drahocenný čas neustálym vstávaním a sadaním si na stoličku. K svojej klasickej drevenej stoličke tak pripevnil kolieska a tak vznikla prvá kancelárska stolička podobná tým, ktoré používame aj dnes. Charles sa konečne mohol pohybovať po priestore oveľa rýchlejšie k čomu patrí aj jeho vlastný výrok: “Človek, ktorý sa nebojí stratiť hodinu svojho času ešte neobjavil hodnotu života.”  

  • Koľko ľudí si sadne na gauč počas jeho života?

Zvláštna otázka, všakže? No odpoveď vás asi prekvapí, keďže na priemerný gauč v obývačke si za celú jeho životnosť sadne až 782 ľudí. Možno si vravíte, že to nie je možné, veď k vám chodí na návštevu akurát tak svokra a poisťovák. No pravdou je, že pohovka sa obvykle dedí z generácie na generácie, prípadne ju predáte niekomu ďalšiemu alebo venujete zadarmo ďalšej rodine, ktorá si ju prečalúni a tento mnohoročný cyklus sa začína odznova. Suma sumárum, stovky hostí si na vašom gauči naozaj posedia.

  • Najdrahšie kreslo sa predalo za 28,3 milióna dolárov

Toto kožené kreslo s názvom “Dragons” patrilo svetovému módnemu návrhárovi Yves Saint Laurentovi. Kreslo sa predalo na aukcii za neuveriteľných viac ako 28 mil. USD a stalo sa tak najdrahším kreslom na svete. Za túto sumu by ste si kúpili asi tak 7 000 šiat značky Saint Laurent… Alebo 70 000 bežných kancelárskych stoličiek.  

  • Čudná etiketa “stolovania” podľa Leonarda da Vinciho 

Da Vinci sa počas života venoval rôznym aktivitám. Jednou z nich bol aj zoznam činností, ktoré by podľa neho mali byť zakázané pri používaní stola. Tento zoznam bol objavený v jeho zápiskoch: 

  • Neseďte pod stolom nech by to trvalo akokoľvek dlho.
  • Neryte so svojim nožom do povrchu stola.
  • Neukladajte na stôl živé vtáky bez klietky. 
  • Ak sa chystáte zvracať, odíďte od stola. 

 

  • Fascinujúca história slova kredenc

Asi každý z nás pozná tento kus nábytku, ktorý môžeme volať aj príborník. Je to vyššia skrinka s presklenými (priehľadnými) dvierkami, kde si odkladáme nielen príbory ale aj poháre, hrnčeky, hrnce… Slovo “credenza” však pôvodne pomenovávalo akt, pri ktorom sluha ochutnával jedlo a nápoje určené jeho pánovi a testoval na sebe, či nie sú otrávené. Neskôr tak bola pomenovaná miestnosť, kde sa toto testovanie odohrávalo a napokon toto meno dostal aj kus nábytku, kde mal sluha pánovú potravu uloženú. Je pozoruhodné, že nábytok s rovnakým názvom používame dodnes.

Zdroj fotografie
https://www.independent.ie/migration_catalog/Non-Staff/0215e/25076949.ece/AUTOCROP/w620/chair_independent